آرای ۱۲ ولایت باز شماری می‌شود

کمیسیون مستقل انتخابات بر تصفیه آرای پاک از آرای ناپاک تاکید کرده می‌گوید، آرای ۱۲ ولایت باز شماری می‌شود.

حفیظ الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات امروز طی نشست خبری گفت، تا کنون نتایج شمارش آرای ۵ ولایت که نزدیک به ۳۰۰ هزار معلومات می‌شود به سرور عمومی انتقال داده شده است. وی ابراز امیدواری کرد، که تا دو هفته دیگر همه معلومات وارد سرور عمومی شود.

آقای هاشمی افزود: «لیست رای دهندگان ۱۲ ولایت برای شمارش مجدد خواسته شده است. که این ولایت شامل بغلان ۵۴ مرکز، غور ۶۲ مرکز ، بدهشان  ۶۰ مرکز، کاپیسا ۷ مرکز، پنجشیر، پکتیا ۶۱ مرکز، زابل ۲ مزکز هلمند ۹مرکز نیمروز سه مرکز میدان وردک ۴۶ مرکز بایمیان ۵۲مرکز و سرپل ۲ مرکز.»

به گفته او، تا کنون خریطه‎های محافظی و دستگاه‌های بایومتریک از ۲۷ ولایت به کابل رسیده و تنها ۶ ولایت به دلیل خرابی هوا انتقال نیافته است.

این درحالی است که ادعای‌های مبنی بر دخالت ریاست جمهوری در پروسه شمارش آرا و خریدو فروش کرسی‌های مجلس نمایندگان وجود دارد. گفته می‌شود که افراد نزدیک به رییس جمهور غنی نامزدان مشخصی را برای برنده شدن به کمیسیون انتخابات معرفی می‌کنند.

کمیسیون انتخابات اما این ادعا‌ها را بی‌اساس خوانده و می‌گوید، هر گونه توطئه و دسیسه کمیسیون و پروسه انتخابات را صدمه می‌زند و این کار به مصلحت کشور نیست.

آقای هاشمی در این مورد گفت:« امیدوارم هر آن چیزی مطرح می‌شود به رویت اسناد و مدارک باشد تا در روشنی آن نهادهای عدلی وقضایی فیصله کند… بدون این که اسناد و شواهد داشته داشته باشیم پروسه‌ی ملی را این گونه صدمه بزنیم فکر می‌کنم به مصلحت وطن مناسب نیست.»

وی تأکید کرد، به جز آرای مردم هیچ کسی حق تعیین کردن سرنوشت مجلس نمایندگان را ندارد و کمیسیون اجازه این کار به کسی نمی‌دهد.

با گذشت هر روز به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می‌شویم، قرار بود کمیسیون انتخابات اوایل هفته جاری تقویم انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند.

سخنگوی کمیسیون انتخابات می‌گوید، هنوز در مورد تقویم انتخابات ریاست جمهوری و برگزاری همزمان آن با انتخابات شورای‌های ولایتی و ولسوالی‌ها تصمیم گرفته نشده و ما منتظر «طرح های احزاب سیاسی و نهادهای ناظر انتخاباتی»هستیم.

به گفته او، تا پایان هفته جاری تقویم انتخابات ریاست جمهوری اعلام خواهد شد.

قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی به تاریخ ۱۹ عقرب برگزار شود اما به تاریخ ۲ قوس به تأخیر افتاده است.

کمیسیون انتخابات می‌گوید، تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی هیچ تأثیری روی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ندارد.