از پاکستان غافل مباش

آمریکا دوست تو نیست و تو می‌دانی که او دوست تو نیست اما از دشمنی پاکستان غافل مباش زیرا تو نمی‌دانی که او دشمن توست. پس از حادثه قتل عبدالرازق فرمانده پولیس قندهار، انگار دشمنی پاکستان با افغان‌ها و افغانستان به فراموشی سپرده شد و تئوری توطئه شکل گرفت که بی‌ارتباط با جنگ نرم پاکستان علیه افغانستان هم نبود.

اما عبدالرازق در یکی از مصاحبه‌های خود، پنجاب و پنجابی را دشمن افغان‌ها و افغانستان دانسته است. پنجاب همان پاکستان است اما قلب تپنده پاکستان، در پنجاب قرار دارد. پنجاب یک منطقه جلگه‌ای است که به علت جریان یافتن پنج رود از میان این ایالت به پنجاب یا «پنج‌آب» معروف است. این منطقه دارای زمین‌های بسیار حاصلخیزی است و به لحاظ رونق کشاورزی یکی از پردرآمدترین ایالت‌های پاکستان به شمار می‌رود. پنجاب پرجمعیت‌ترین ایالت پاکستان نیز است و به همین دلیل بیشتر نیروی کار کشور از این ایالت تأمین می‌شود.


تمام کارخانه‌های شکر یا بوره، ذوب‌آهن، نساجی و خلاصه صنعت پاکستان در پنجاب قرار دارد که توسط ارتش این کشور نظارت شده و ارتش هم در آن سهم دارد. به خاطر نقش ارتش پاکستان در سرمایه‌گذاری‌های کلان پاکستان در پنجاب، سرمایه‌گذاران و بازرگانان داخلی و خارجی نیز عمدتاً در پنجاب سرمایه‌گذاری می‌کنند تا سرمایه‌های شان مصون باشد. همه ایالت‌های پاکستان برای تأمین نیازهای خود به‌ویژه مواد اولیه و تأمین مواد خوراکی، وابسته به ایالت پنجاب هستند. برنج‌های صادراتی پاکستان در ایالت پنجاب به‌ویژه منطقه «کامونکی» تولید می‌شود. از زمان استقلال پاکستان ارتش این کشور بر اساس قوانینی که از انگلیس به جای مانده بود، نیروهای نظامی خود را از بین اقوام برتر و جنگجو که عبارت از پنجابی‌ها باشند، استخدام می‌کرد. بعداً این سنتی شد که فرماندهان ارتش پاکستان باید از ایالت پنجاب انتخاب شوند که تاکنون چنین بوده است.


تقریباً ۸۰ درصد نیروهای ارتش پاکستان از ایالت پنجاب است. البته در سال‌های اخیر این قانون تغییر کرده و از ایالت‌های دیگر نیز سرباز استخدام می‌شود اما هنوز ارتش، سازمان «آی.اس.آی» و پلیس پاکستان در دست پنجابی‌ها است. همین امر باعث گردیده که سایر اقوام پاکستان چون بلوچ‌ها، پشتون‌ها، بلتستانی‌ها و گروه‌های مهاجر، از تقسیم ناعادلانه ثروت و قدرت توسط پنجابی‌ها، اعتراض کنند که برخی مواقع منجر به درگیری‌های مسلحانه نیز شده است. خلاصه این‌که قدرت نظامی و صنعتی پاکستان در ایالت پنجاب قرار دارد. به دلیل اهمیت پنجاب است که هند در بیشتر جنگ‌های خود با پاکستان، سعی می‌کرد لاهور مرکز ایالت پنجاب را تصرف یا فلج کند.
سیاست خارجی پاکستان در قبال افغانستان نیز در پنجاب تنظیم می‌شود. تمام برنامه‌های مخرّب پاکستان برای افغانستان، از نظر پنجابی‌ها می‌گذرد. هیچ اتفاق امنیتی در افغانستان رخ نمی‌دهد مگر این که از نظر پنجابی‌ها عبور نکرده باشد. اینجاست که عبدالرازق، به موضوع پی برده و پنجاب و پنجابی‌ها را دشمن افغانستان می‌داند اما دوست‌داران و پیروان رازق، یا به این نکته پی نبرده و یا از کنار آن به‌راحتی عبور کرده‌اند.