امسال ۲۲ تن به دلیل بیماری تب کنگو در هرات جان باخته‌اند

مسوولان در شفاخانه مرکزی هرات می‌گویند که در جریان سال جاری ۲۲ تن به دلیل بیماری کریمه یا تب کنگو در این ولایت جان‌های شان را از دست داده اند.

محمد عارف جلالی، سرطبیب این شفاخانه به خبرگزاری پارت گپ، گفت که در جریان سال جاری ۱۷۲ مورد بیماری تب خون دهنده به ثبت رسیده است.

او افزود که به دلیل کمک رسانی فوری به بیماران مبتلا به تب خون دهنده کنگو، بسیاری‌ها تحت درمان قرار گرفته‌اند و صحت یاب شده اند.

او تاکید دارد که باید کارزارهای آگاهی دهی در راستای جلوگیری از شیوع بیماری تب خون دهنده در ولایت هرات راه اندازی شود، تا آمار مبتلایان به این بیماری کاهش پیدا کند.

بر بنیاد آمار شفاخانه مرکزی هرات، در سال گذشته ۸۰ تن در این ولایت به بیماری «تب خون دهنده» مبتلا شدند که از این میان، ۱۷ تن جان‌های شان را از دست داده‌اند.

کریمه- کنگو، بیماری حاد تب‌دار و خون‌ریزی دهنده است که از طریق گزش کنه، تماس با خون یا ترشحات و لاشه دام و انسان آلوده، منتقل می‌شود.

مسوولان صحی هرات گفته‌اند، بیشتر واقعه‌های بیماری تب خون دهنده در ولسوالی‌های انجیل، گذره، پشتون زرغون و قسمت‌های از سطح شهر به ثبت رسیده است.

این مسوولان افزوده اند که باید کنه در طویله‌ها و مراکز نگهداری حیوانات از بین برده شود، تا آمار مبتلایان به این بیماری کاهش پیدا کند.