انتخابات کنگره امریکا؛ دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان؛ جمهوری‌خواهان در سنا پیشتاز اند‎

با پایان انتخابات میان‌دوره‌ای امریکا و براساس پیش بینی رسانه‌های این کشور دو حزب عمده ایالات متحده توانسته‌اند پیروزهایی در این انتخابات کسب کنند.

رسانه‌های امریکایی اعلام کرده که جمهوریخواهان اکثریت خود را در مجلس سنا را حفظ کرده  و حزب دموکرات نیز اکثریت را در مجلس نمایندگان کسب کرده است. گفته می‌شود آقای ترامپ، در تماس تلفنی با نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان پیروزی حزب دمکرات را تبریک گفته است.

نانسی پلوسی ساعتی پیشتر در سخنرانی خود در مقر حزب دموکرات در واشنگتن این پیروزی را تبریک گفته است. وی افزوده هدف حزب دموکرات پس از پیروزی در انتخابات میان‌دوره‌ای برای مجلس نمایندگان تلاش برای ایجاد وحدت در کشور است.

این در حالی است که دمکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای روزسه شنبه کرسی‌های بیشتری را در سنا از دست دادند.

ایالت های فلوریدا و تگزاس شاهد رقابت نزدیک دو حزب عمده در انتخابات میان‌دوره‌ای امریکا بودند.

در تگزاس سناتور جمهوری‌خواه تد کروز با اختلاف کمی از رقیب دمکرات خود یعنی بتو آروررک اکثریت آراء را کسب کرد.

در یکی از حساس ترین رقابت‌ها در این زمینه در ایالت ایندیانا، سناتور دموکرات جو دانالی از رقیب جمهوری‌خواه خود شکست خورد. در همین حال، سناتور دمکرات جو منشن در ایالت ویرجینیای غربی به پیروزی رسیده است و کرسی خود را حفظ کرده است.

به گزارش فاکس نیوز در حدود ۳۸ میلیون رای دهنده پیش از موعد رای گیری در روز سه شنبه رای خود را ارسال کرده‌اند که نسبت به انتخابات میا‌‌ن‌دوره ای در سال ۲۰۱۴ یعنی بیش از ۲۷ میلیون رای دهنده،۱۰ میلیون افزایش داشته است.

در این انتخابات رای دهندگان برای تعیین ۴۳۵ نمایندگان مجلس نمایندگان،۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا و ۳۶ فرماندار ایالتی از ۵۰ فرماندار کشور به پای صندوق‌های رای رفتند.

انتخابات مجلس نمایندگان امریکا هر دو سال یکبار برگزار می‌شود که یکبار آن با انتخابات ریاست جمهوری امریکا همزمان می‌شود و دوره دیگر در میانه دوره چهار ساله رییس جمهوری برگزار می‌شود که به آن انتخابات میا‌ن‌دوره‌ای می‌گویند. دونالد ترامپ دو سال پیش توانست در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی برسد.