ایران به طالبان سلاح ضد تانک داده است

دولت امریکا تسلیحاتی را به نمایش گذاشته است که می گوید ایران در اختیار گروه های شبه نظامی در خاورمیانه گذاشته است.

به گزارش پارت گپ به نقل از بی بی سی، برایان هوک، نماینده ویژه امریکا در امور ایران پنجشنبه در پایگاهی در نزدیکی واشنگتن مجموعه ای از تسلیحات سبک و سنگین را به خبرنگاران نشان داد که به گفته او به وسیله ایران در اختیار شبه نظامیان حوثی در یمن و طالبان در افغانستان قرار گرفته است.

به گفته آقای هوک بعضی از این تسلحیات که شامل یک موشک زمین به هوا و چند هواپیمای بدون سرنشین بود، در جستجو از کشتی های باری راهی یمن و بخشی دیگر به وسیله نظامیان عربستان سعودی به دست آمده است.

به گفته مقام های امریکایی، نوشته ها و نمادهای درج شده بر این تسلیحات نشان می دهد که متعلق به ایران هستند.

آقای هوک در حالی که یک موشک سفیدرنگ پشت سرش قرار داشت، به نوشته «موشک صیاد-۲C» که به فارسی بر روی بدنه آن درج شده بود، اشاره کرد و گفت این نشان می دهد این موشک ایرانی است.

آقای هوک گفت: «نوشته هایی که به زبان فارسی هستند نشان می دهند که آشکار شدن نقض قطعنامه های سازمان ملل متحد برای دولت ایران مهم نیست.»

به گفته آقای هوک دولت ایران قصد داشت این موشک را به دست حوثی ها برساند تا با آن هواپیماهای نظامی ائتلاف به رهبری عربستان را هدف قرار دهند.

آمریکا حدود شش ماه پیش و در انتقاد از فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و تلاش این کشور برای صدور تروریسم از طریق برنامه منسجم تسلیحاتی، به طور یک‌جانبه از برجام خارج شد و تحریم‌های اقتصادی گسترده‌ای را علیه این کشور به اجرا گذاشته است. همزمان آمریکا در تلاش است تا ادعاهای خود در مورد ایران را به اثبات برساند و همسویی بیشتری از جامعه جهانی برای تحریم ایران جلب کند.

آقای هوک همچنین در سخنان خود به تسلیحات ضدتانک اشاره کرد که به گفته او ایران در اختیار طالبان قرار داده است.

به گفته آقای هوک ایران از سال ۲۰۰۷ از طالبان افغانستان پشتیبانی تسلیحاتی کرده است.

آقای هوک از کشورهای اروپایی خواست تا برای محدود کردن نفوذ منطقه ای ایران تلاش کنند.