تفاهمنامه سرمایه‌گذاری بالای لین انتقال برق «تاپ» امضا شد

تفاهمنامه سرمایه‌گذاری بالای لین انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت تاپ امروز با حضور رییس جمهور غنی، از سوی وزارت انرژی و آب و یک شرکت ترکی امضا شده است.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ی گفته که این قرارداد میان وزارت انرژی و آب و شرکت ترکی (چالیک هولدینگ) امضا شده که اساس این قرارداد تفاهمنامه سه جانبه افغانستان، ترکمنستان و پاکستان است. بر اساس این تفاهمنامه لین برق «تاپ»در داخل خاک افغانستان به طول ۷۵۰کیلومتر از بندر تورغندی الی سپین‌بولدک امتداد می‌یابد.

کمپنی چالیک هولدینگ تا ۱.۶ میلیارد دالر بالای پروژه تاپ در سه کشور سرمایه‌گذاری می‌کند که این سرمایه‌گذاری شامل تمدید لین ۵۰۰کیلوولت در دو سرکیت به ظرفیت ۲۰۰۰ میگاوات در خاک ترکمنستان و افغانستان بوده و نیز شامل احداث سب‌استیشن‌های ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان و افغانستان است.

بر اساس این خبرنامه ظرفیت لین برای افغانستان یک هزار میگاوات تخمین شده است که در مدت ۳ سال تکمیل و به بهره‌ برداری سپرده خواهد شد.

ریاست جمهوری گفته که از طریق این خط به ظرفیت ۱۰۰۰ میگاوات برق به پاکستان انتقال می ‌یابد که از این مجرا علاوه بر استفاده ۱۰۰۰میگاوات برق در داخل کشور، افغانستان حدود ۱۰۰میلیون دالر ازحق ترانزیت برق به پاکستان مفاد به دست خواهد آورد.