طالبان در نشست مسکو خواستار خروج نیروهای خارجی از کشور شدند

گفت و گوهای چند جانبه در مورد صلح افغانستان، روز جمعه در مسکو پایتخت روسیه با حضور نمایندگان طالبان و شورای عالی صلح برگزار شد.

در این نشست افزون بر نمایندگان رسمی طالبان و شورای عالی صلح افغانستان، نمایندگانی از کشورهای ایران، چین، تاجیکستان، پاکستان، ازبیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و هند شرکت کرده بودند.

این برای نخستین بار هست که نمایندگان رسمی طالبان در نشست مسکو شرکت می کنند.

هر چند دولت افغانستان به گونه رسمی در نشست مسکو حضور نداشت، اما هیاتی از شورای عالی صلح که عبارتند از حاجی دین محمد، حبیبه سرابی، عبدالخبیر اچقون و عطاالرحمان سلیم می باشند در این نشست شرکت کرده‌اند.

نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در قطر عبدالسلام حنفی، شهاب الدین دلاور، محمد سهیل شاهین و مولوی ضیا الرحمان مدنی می‌باشند.

نشست مسکو با سخنرانی سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه آغاز شد.
خبرنگار اعزامی پارت گپ، در نشست مسکو گزارش داده است که وزیر خارجه روسیه در این نشست ابراز امیدواری کرده است که این گام مسکو در راستای تامین صلح در افغانستان موثر تمام شود. او گفت: «امیدوارم هستم که نشست مسکو نتیجه خوبی برای صلح افغانستان داشته باشد و صلح در افغانستان برای کشورهای منطقه و جهان به ویژه روسیه خیلی با اهمیت است.»

وزیر خارجه روسیه از قدرت گیری گروه داعش در داخل افغانستان ابراز نگرانی کرده است. او گفت: «تروریزم و به ویژه گروه داعش با حمایت کشورهای خارجی در افغانستان فعالیت می‌کند.»

بارها مسکو کشورهای خارجی را به حمایت از گروه داعش در افغانستان متهم کرده است. مسکو نگران قدرت گیری داعش در مرزهای افغانستان است.

نمایندگان رسمی طالبان در نشست مسکو و هیات شورای عالی صلح افغانستان، برایند این نشست را در راستای تامین صلح در کشور موثر ارزیابی کرده اند.

نمایندگان طالبان یک بار دیگر بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کرده اند. همواره طالبان خروج نیروهای خارجی را پیش شرط دست کشیدن از جنگ عنوان کرده اند.

نماینده طالبان هم چنین در واکنش به گفته ی نماینده ایران در نشست مسکو گفت: «وقتی در این نشست شرکت می‌کنید باید پشتو یاد بگیرد و من فارسی صحبت نمی کنم.»

نمایندگان طالبان در واکنش به موضع گیری ایران در مورد روند صلح افغانستان گفته اند که تهران در این نشست موضع روشن داشته است و بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تامین صلح تاکید کرده است.
این نمایندگان در حاشیه نشست مسکو از ایران خواسته اند که کمی روشن تر در مورد روند صلح افغانستان موضع گیری کند.

هر چند روسیه از ایالات متحده آمریکا خواسته بود که نمایندگان اش را در نشست مسکو بفرستد، اما واشنگتن تنها یک دیپلمات برای مشاهده این نشست فرستاده است.

بارها رییس جمهور غنی تاکید کرده است که تلاش های صلح باید به رهبری افغان ها انجام شود. اما گفت و گو آمریکا با نمایندگان طالبان در دوحه قطر نمایانگر این هست که این تلاش ها در غیاب حکومت افغانستان پیگیری می شود.

نشست مسکو در حالی برگزار شد که بحث گفت و گوهای صلح افغانستان جانی تازه گرفته است. آمریکا زلمی خلیل زاد، دیپلمات افغانی تبار را به عنوان نماینده ویژه وزارت خارجه این کشور برای صلح افغانستان گماشته است.
این دیپلمات تلاش می‌کند که گفت و گوهای صلح افغانستان با ابتکار واشنگتن موثر تمام شود.

جنگ افغانستان طولانی ترین جنگ تاریخ آمریکا شمرده می شود. به باور آگاهان سیاسی این جنگ راه حل نظامی ندارد و تنها گفت و گو خواهد توانست که گره کور این جنگ را باز کند.

خبرنگار اعزامی پارت گپ ـ مسکو