عربستان قرارداد خرید ۱۵ میلیارد دالر موشک‌های پیش‌رفته را با امریکا نهایی کرد

وزارت خارجه امریکا اعلام کرد عربستان قرار داد ۱۵ میلیارد دالری برای خرید سامانه دفاع موشکی تادامضا کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت، مقامات عربستان و آمریکا روز دوشنبه اسناد مربوط به این قرارداد را امضا کردند و به این ترتیب شرایط خرید ۴۴ سامانه‌ دفاع موشکی «تاد» و دیگر موشک‌ها و تجهیزات مربوط به آن توسط ریاض رسمیت یافت.

وی افزود، قرارداد سامانه دفاع موشکی تاد از دسامبر ۲۰۱۶ در دست بررسی بود و اکنون این بررسی‌ها پایان یافت.

این قرارداد با تلاش‌های دولت امریکا و رایزنی شخص دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور و سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان منعقد شد.

در میان تشدید نگرانی‌ها درباره نقش رهبری عربستان در قتل خاشقجی، دولت ترامپ و شرکت‌های سازنده سلاح امریکایی طی هفته‌های گذشته تلاش کردند، برخی از توپارت گپ‌نامه‌های کنونی را که در قالب قراردادهای فروش سلاح به عربستان به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار است، اجرایی کنند.

پیشتر ترامپ در اظهارات مطبوعاتی تاکید کرده بود، با هرگونه تلاش برای متوقف کردن فروش سلاح به ریاض به عنوان واکنش به قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و منتقد عربستانی مخالفت خواهد کرد. پنتاگون هم اعلام کرده بود، هیچ تغییری در قرارداد فروش سلاح به عربستان به ارزش ۱۱۰ میلیارد دالر ایجاد نمی‌شود.

سامانه تاد، سامانه دفاع موشکی زمین به هوا است که توسط امریکا و تعدادی از همپیمانانش مورد استفاده قرار می‌گیرد و قابلیت رهگیری موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد و میان‌برد را دارد.