محقق در استخراج غیرقانونی معدن ذغال سنگ و تجهیز افراد مسلح دست دارد

محمد حسین فهیمی نماینده مردم سرپل مدعی است که محمد محقق معاون دوم رییس اجراییه در استخراج غیر قانونی معدن ذغال سنگ بلخاب و تجهیز افراد مسلح غیر مسوول برای ایجاد پایگاه نظامی در این ولسوالی دست دارد.

آقای فهیمی در نشست عمومی امروز مجلس نمایندگان گفت، محقق از یک سال به این‌سو معدن ذغال سنگ بلخاب را به گونه غیرقانونی استخراج می کند و از این کار ۳۰ درصد نفع می‌برد.

وی تصریح کرد، از استخراج این معدن ۳۰ درصد آقای محقق ، ۳۰ درصد مشاورینش و ۴۰ درصد هم یک شرکت که آقای حسن شریفی عضو کنونی مجلس نمایندگان، ۴۰۰ هزار افغانی برای دادن قرارداد به آن، رشوت گرفته نفع می‌برند.

به گفته او، اخیرا اختلافات میان آقای محقق، حسن شریفی و مهدی مجاهد بر سر منافع استخراج ذغال سنگ افزایش یافته که منجر به درگیری در ولسوالی بلخاب شده است.

این عضو مجلس همچنان گفته که مهدی مجاهد ۷ سال پیش نسبت دعوای که در مورد مقداری زمین با یکی از قوماندان‌های حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان داشت، به نام «طالب» زندانی شد و حدود یک سال پیش از زندان رها شده و از سوی «محقق در ولایت بلخ همراه با محمد حسین مجاهد زاده و اسدالله خرم اعضای شورای ولایتی سرپل تجهیز» شدند و از ولایت بلخ از اطریق هوا به ولسوالی بلخاب وارد شدند.

به گفته‌ی فهیمی اکنون او، به یک قدرت نظامی «غیرمسوول» در ولایت سرپل مبدل شده و صدها نفر را فرماندهی می‌کند.

وی افزود: «محقق در ۱۸ میزان سال جاری به سید حسن شریفی نماینده مردم سرپل در مجلس نمایندگان و محمد حسین مجاهد زاده وکیل شورای ولایتی سرپل، فرمان آغاز جنگ را به هدف سبوتاژ انتخابات، بر هم زدن امنیت منطقه، کنترل معادن ذغال سنگ بلخاب، با استفاده از نیروهای مسلح، ایجاد پایگاه‌های نظامی برای یک حزب مشخص در ولسوالی بلخاب صادر کرد.»

در همین حال سید حسن شریفی عضو کنونی مجلس نمایندگان این ادعا را بی اساس خوانده و خواستار بررسی این ادعا شد. آقای شریفی افزود، ادعای که از سوی یک«شخص بی منطق» به آقای محقق و نیز خود وی، وارد شده باید بررسی شود، درصورتی که نادرست باشد باید روی آن «سیاه» شود.

با این همه آقای فهیمی از مجلس نمایندگان می‌خواهد که آقای محقق برای پاسخگویی به این رویداد به مجلس نمایندگان خواسته شود.