چرا نیروهای کماندو همیشه دیر می‌رسند؟

در جنگ‌های که طالبان نسبت به نیروهای امنیتی و دفاعی دست بالا دارند، ناگزیر نیروهای کماندو وارد صحنه می‌شوند، اما در خیلی از موارد نیروهای کمکی کماندو، در زمان نیاز به ساحه جنگی نرسیده‌اند و یا هم اگر رسیده، عملیات را برای عقب زدن دشمن آغاز نکرده‌اند.
هرچند مسوولان قول اردوی عملیات‌های خاص می‌گویند، پس از برنامه‌ ریزی برای راه اندازی عملیات‌های کمکی، نیروهای کماندو به ساحه اعزام شده، اما مواردی زیادی وجود دارد که این ادعاها را رد می‌کند.
برای عقب زدن حملات تهاجمی طالبان در روستای میرزا اولنگ سرپل که سال گذشته منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها فرد ملکی شامل زنان و کودکان شد، نیروهای کمکی کماندو پس از دو روز وارد معرکه شدند.
در حمله طالبان برمرکز شهر غزنی در ماه اسد سال جاری که منجر به سقوط بخش‌های از شهر شد، نیروهای کماندو پس از چهار روز عملیات خود را برای عقب زدن طالبان آغاز کردند. در تازه‌ترین مورد نیز این نیروها برای دفع حمله طالبان بالای مناطق مسکونی و ملکی در ارزگان خاص و ولسوالی جاغوری با کندی عمل کردند.
سربازان قول اردوی عملیات‌های خاص که نیروهای کماندو زیر مجموعه آن است برای عقب زدن طالبان از مناطق انگوری و حوتقول ولسوالی جاغوری پس از یک شبانه روز تأخیر در مرکز ولسوالی پیاده شدند، جای که حدود ۳ ساعت فاصله با ساحه جنگی دارد.
شماری از آگاهان نظامی، عدم استقلالیت قول اردوی عملیات‌های خاص در تصمیم‌گیری، نبود تجهیزات و تسهیلات چون هلی‌کوپتر، عدم تخصص و مسلکی نبودن رهبری این نیروها را از عوامل اساسی تأخیر در اعزام کماندوها در ساحات جنگی عنوان می‌کنند.
جاوید کوهستانی، آگاهی نظامی در صحبت به خبرگزاری پارت گپ گفت، قول اردوی عملیات‌های خاص، برای راه‌اندازی عملیات‌های اضطراری و کمکی استقلالیت ندارد و منتظر دستور رییس جمهور و برخی فرماندهان قوای خارجی است.
آقای کوهستانی افزود: «بحث مدیریت جنگ به رییس ستاد ارتش بر می‌گردد که در کل دنیا مسوول سوق و اداره جنگ هستند، اما درافغانستان دفتر شورای امنیت و سرقوماندان اعلی قوای مسلح، جنگ را مدیریت می‌کنند که هم برخورد سلیقه‌ی دارند و هم غیرتخصصی عمل می‌کنند.»
به گفته او، یکی دیگر از چالش‌های که کماندوها نمی‌توانند به موقع در عملیات‌ها اشتراک کنند، کمبود چرخبال‌ها محاربوی و ترانسپورتی است. وی خاطر نشان کرد، به دلیل کمبود «هلی‌کوپتر» قوای هوای نمی‌تواند هم‌زمان در سه ولایت کماندوها را انتقال دهند.
در همین حال عبدالقیوم نورستانی، مسوول مطبوعاتی قول اردوی عملیات‌های خاص، کمبود تجهیزات چون هواپیماهای جنگی و ترانسپورتی را رد نمی‌کند، اما می‌گوید، قوای هوایی و لوای ۷۰۷ هوایی در اجرای عملیات‌ها و فراهم‌سازی هواپیماهای جنگی و ترانسپورتی با این قول اردو همکاری می‌کنند.
آقای نورستانی افزود، براساس پلان چهار ساله اردوی ملی، در آینده لوای ۷۰۷ هوایی در چوکات قول اردوی قطعات عملیات‌های خاص خواهد پیوست.
جنرال عتیق الله امرخیل، یکی دیگر از آگاهان نظامی به خبرگزاری پارت گپ گفت، پراگندگی کماندوها و نداشتن تجهیزات از چالش‌های اساسی است که نیروهای کمکی به موقع به ساحات جنگی اعزام نمی‌شوند. به گفته او، پراگنده بودن کماندوها تأثیر آنها را در اجرای عملیات‌ها کم‌رنگ می‌سازد.
وی تصریح کرد: «‌تمام کماندوها باید تحت فرمان سرقوماندان اعلی قوای مسلح یا وزارت دفاع باشند تا درجاهای که مشکل رخ می‌دهد و یا دشمن یک ساحه را اشغال می‌کند، کماندوها در زمان واحد بتواند برسد. کماندوها باید دارای هلی‌کوپترهای مخصوص باشد که آنان را در وقت و زمان به ساحه جنگی برساند.»

اما نورستانی گفت کهقول اردوی عملیات‌های خاص در چوکات وزارت دفاع کار می‌کند و دستور عملیات‌های کمکی و فوری را از رییس ستاد ارتش می‌گیرد. به گفته او، اجرای عملیات‌های کمکی نیاز به برنامه‌ریزی دارد و در آن واحد کماندوها به ساحه سوق داده نمی‌شود.
آقای نورستانی می‌افزاید: « جزءوتام‌های که در چوکات قول اردوی عملیات‌های خاص وظیفه اجرا می‌کند لوا، کندک‌ها و خود قول اردو هستند که برنامه ریزی می‌کند.»
با این همه آقای کوهستانی می‌گوید، برنامه‌ریزی برای اجرای عملیات‌های فوری و کمکی، برمبنای اطلاعات نیروهای مستقر در میدان‌های نبرد، طرح می‌شود که طرح و برنامه‌ریزی این گونه عملیات‌ها بیشتر از یک ساعت زمان نمی‌برد.
به گفته او، برنامه‌ریزی دقیق و در زمان کم به مدیریت و تخصص فرماندهان قول اردوی عملیات‌های خاص بستگی دارد.
فرقه عملیات‌های خاص سال گذشته از سوی رییس جمهور غنی به قول اردو ارتقا یافت. در حال حاضر قول اردوی عملیات‌های خاص متشکل از ۵ لوا است که در ولایت‌های کابل، بلخ، هرات و قندهار مستقر اند.