یوناما از تعویق انتخابات ریاست جمهوری کشور استقبال کرد

هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان یا یوناما گفته که از تصمیم کمیسیون انتخابات مبنی بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه سرطان سال آینده استقبال می‌کند اما تاکید کرده که مدیریت نادرست آن قابل قبول نخواهد بود.

این سازمان با نشر خبرنامه‌ی گفته باور دارد که این تصمیم کمسیون انتخابات در پی مشوره با طیف گسترده از فعالین سیاسی، نهادهای جامعه مدنی و حکومت افغانستان، که همه شان خواهان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با اعتبار و شفاف اند، اعلام گردیده است.

یوناما بر مدیریت درست انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده و افزوده: «ملل متحد تاکید می‌نماید که انتخابات ریاست جمهوری برای آینده افغانستان حیاتی است و مدیریت نادرست آن غیر قابل قبول می‌باشد».

یوناما برگزاری انتخابات پارلمانی را پر از بی‌نظمی‌های قابل جلوگیری خوانده و از کمیسیون انتخابات خواسته که در شیوه‌ی کارش اصلاحات بیاورد.

خبرنامه بیان داشته که این اصلاحات شامل تصحیح فهرست رای دهندگان، تقسیم واضح مسوولیت‌ها میان کمیسیون مستقل انتخابات و دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات، حصول اطمینان از وجود دارالانشا با کارمندان کافی و آموزش دیده و ایجاد تغییرات مورد نیاز در تشکیلات شان پیش از انتخابات در جولای ۲۰۱۹، می‌باشد.

در این خبرنامه از کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز خواسته شده که به شکایت‌های مستند و معتبر رسیدگی کند و افزوده: «هیچ کس حق ندارد تا با توسل به تحریک و تهدید پروسه انتخابات و ثبات کشور را اخلال نماید».

یوناما در خبرنامه بر ادامه کمک‌های جامعه جهانی و حمایت از انتخابات «شفاف» و قابل قبول تعهد کرده است.

انتخابات ریاست جمهوری که قرار بود در ۳۱ حمل سال آینده برگزار شود، سه ماه به تعویق افتاد و نظر به تقویم جدیدی که روز گذشته از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شد، این انتخابات به تاریخ ۲۹ سرطان سال ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.