احتمال وضع تحریم از سوی امریکا علیه ترکیه – خبرگزاری پارت گپ

احتمال وضع تحریم از سوی امریکا علیه ترکیه واشنگتن قصد دارد در روزهای آینده تحریم‌هایی را علیه ترکیه در پی خرید و تحویل سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسیه اعمال کند.

پایگاه خبری بلومبرگ، امروز  یکشنبه، ۱۴ جولای به‌نقل از منابع آگاه گزارش داد که تیم دونالد ترامپ؛ رییس جمهور امریکا، تصمیم گرفته‌است بسته‌های تحریمی را علیه ترکیه در روزهای آینده اعمال کند.

این در حالی است که در روزهای گذشته، رییس خدمات مجلس سنای امریکا و کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آن کشور از دونالد ترامپ خواستند تا تحریم‌هایی را علیه ترکیه وضع کند.

پیش از این نیز دونالد ترامپ؛ رییس جمهور امریکا به ترکیه هشدار داده‌بود که اگر سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ را از روسیه تحویل بگیرد با تحریم‌های امریکا روبه‌رو خواهد شد.

علاوه بر این، امریکا به ترکیه گفته‌بود که این کشور را از برنامه تولید مشترک جنگنده‌های اف-۳۵ خارج خواهد کرد.

با این حال، وزارت دفاع ترکیه، روز جمعه (۱۲ جولای) اعلام کرد که نخستین محموله سیستم دفاعی اس-۴۰۰ روسی را تحویل گرفته‌است.

دولت ترکیه همچنین اعلام کرده‌است که خرید اس-۴۰۰ از روسیه متعلق به حاکمیت ملی ترکیه است و آنکارا از این حق برخوردار است.

براساس گزارش‌ها، ممکن است تعداد زیادی از شرکت‌های ترکیه فعال در بخش صنایع نظامی هدف تحریم‌های امریکا قرار بگیرند و این یعنی این شرکت‌ها قادر به خرید قطعات امریکایی برای تجهیزاتی که ترکیه در داخل تولید می‌کند، نخواهند بود.