ازبیکستان برای میزبانی مذاکرات صلح میان حکومت و طالبان اعلام آمادگی کرد

وزیر امور خارجه اوزبیکستان در دیدار با رییس جمهور غنی گفته است که کشورش برای میزبانی از مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و گروه طالبان آماده است.

در خبرنامه‌ی ارگ ریاست جمهوری که امروز (یکشنبه ۱۱ حمل) نشر شده آمده است که رییس‌جمهور غنی پیش از چاشت امروز با عبدالعزیز کاملوف؛ وزیر خارجه اوزبیکستان، ویکتور محمودوف؛ مشاور امنیت ملی این کشور و هیأت همراه‌شان در ارگ ریاست جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرده است.

خبرنامه افزوده است که هر دو طرف در این دیدار در مورد صلح، اتصال منطقه‌ای، پروژه‌های زیربنایی، تجارت، ترانزیت، مسایل منطقه‌ای و گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور بحث کرده‌اند.

هیأت اوزبیکستانی در این دیدار ضمن حمایت از روند صلح به رهبری و مالکیت حکومت افغانستان، گفته است: «در صورتی که طالبان آماده مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان شوند، ازبیکستان آماده است تا در سمرقند، این مذاکرات را میزبانی نماید.»

این هیأت هم‌چنان گفته است که روابط دو کشور از هر زمانی دیگر بهتر شده و تطبیق پروژه‌های زیربنایی و مشترک میان افغانستان و ازبیکستان، باعث تقویت این روابط می‌شود.

رییس جمهور غنی در این دیدار با سپاس‌گزاری از آماده‌گی این کشور برای میزبانی از مذاکرات صلح، گفته که سمرقند میراث فرهنگی مشترک دو کشور است. او افزوده که تمرکز روی افزایش همکاری‌های مشترک در منطقه وجود دارد و این کار سبب ایجاد ثبات در منطقه می‌شود.

بر بنیاد خبرنامه ارگ مقام‌های ازبیکستانی در جریان سفر به کابل، در عرصه‌های استخراج معادن، نساجی، تبادل معلومات گمرکی و موضوعات امنیتی، سندهای همکاری را با مسوولان مربوط در افغانستان امضا می‌کنند.

هیات ازبیکستانی که امروز به کابل آمده‌اند در ماه حوت سال گذشته با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی این گروه در دوحه پایتخت قطر دیدار و گفت‌وگو کرده بود. پس از آن حمدالله محب؛ مشاور امنیت ملی به هدف گفتگو و بحث روی پروسه صلح افغانستان با مقام‌های اوزبیکستان به تاشکند رفت. به دنبال آن دفتر شورای امنیت ملی اعلام کرد که وزیر امور خارجه اوزبیکستان جزییات سفر خود به دوحه و دیدار با نمایندگان طالبان را با مشاور امنیت ملی در میان گذاشته است.