از سرگیری تبادل آتش میان هند و پاکستان در کشمیر – خبرگزاری پارت گپ

نیروهای ارتش هند و پاکستان صبح روز پنج‌شنبه، ۲۸ فبروری برای ساعاتی در کشمیر و از دو سوی دو منطقه تحت کنترل خود به سمت یکدیگر آتش گشودند.

این تبادل آتش‌ پس از حوادث روز گذشته صورت می گیرد، روزی که این دو قدرت هسته‌ای ادعا کردند هواپیماهای جنگی یکدیگر را سرنگون کرده اند. پاکستان نیز با انتشار تصاویری از به اسارات گرفتن یک خلبان هند خبر داد.

تنش اخیر میان هند و پاکستان بدنبال عملیات انتحاری ۱۴ فبروری در منطقه تحت کنترل هند در کشمیر و کشته شدن دست‌کم ۴۰ نفر از نظامیان هندی آغاز شد و با حملات هوایی انتقامجویانه هند به مواضعی در جامو و کشمیر تحت کنترل پاکستان که هند آن را مواضع گروه اسلامگرای جیش محمد خواند، شدت گرفت.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در پی درگیری و تنش‌های روز دوشنبه در سخنرانی تلویزیونی خطاب به مردم پاکستان، بر لزوم گفتگو و مذاکره با هند تاکید کرد و گفت:‌«جنگ پر از محاسبات اشتباه است. سوال من این است که با سلاح‌هایی که ما یعنی هر دو طرف در اختیار داریم آیا می‌توانیم از پس این محاسبات اشتباه بر بیاییم یا خیر؟ بنابراین باید بنشینیم و مذاکره کنیم.»

در همین حال وزارت خارجه هند از پاکستان خواسته که فورا خلیان دستگیر شده هندی را آزاد کند.

چین، ایالات متحده و اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورها از  نیز در ساعات گذشته اسلام‌آباد و دهلی‌نو را به آرامش و خویشتنداری فراخواندند.

افغانستان نیز که با اسلام آباد میانه ی خوبی ندارد از دو طرف خواسته تا از میران تنش ها بکاهند و مذاکره کنند.