افغانستان در رده‌بندی دیدبان شفافیت بین‌المللی ۵ رده صعود کرد

سازمان دیدبان شفافیت بین‌المللی اعلام کرده است که افغانستان در رده‌بندی این سازمان از لحاظ ایجاد شفافیت در قراردادها،  پنج رده صعود کرده است.

گزارش سالانه سازمان شفافیت بین‌المللی در مورد فساد که امروز به نشر رسیده در آن آمده است، افغانستان در رده‌بندی سال ۲۰۱۸، این سازمان با کسب یک امتیاز بیشتر در رده ۱۷۲ کشورهای جهان قرار گرفته است.

این در حالی است که افغانستان در رده‌بندی سازمان شفافیت بین‌المللی در سال ۲۰۱۷ میلادی با کسب ۱۵ امتیاز در جایگاه ۱۷۸ قرار داشت.

هرچند حکومت بر مبارزه جدی با فساد تاکید می‌کند اما به گفته‌ی اعضای مجلس نمایندگان و فعالان جامعه مدنی فساد گسترده در ادارات دولتی وجود دارد. بر بنیاد نظر سنجی که پیش از این از سوی دیدبان شفافیت افغانستان انجام شده بود وزارت معارف و نهادهای عدلی و قضایی لقب فاسدترین ادارات دولتی را از سوی مردم گرفته بود.

پیش از این حکومت نیز گفته بود اصلاحات زیادی در سیستم قضایی، دادستانی و کمیسیون اصلاحات اداری ایجاد کرده، اما با آن‌هم فساد گسترده در ادارات دولتی وجود دارد. بر بنیاد یک نظر سنجی مردم برای پیشبرد کارهای‌شان در ادارات دولتی سالانه ۳ میلیارد دالر رشوت پرداخت می‌کنند.

گفته می‌شود افغانستان در ۱۵ سال اخیر، در میان پنج کشور دارای فاسدترین نظام‌های اداری جهان قرار دارد.