امریکا و طالبان مذاکرات‌شان را دوام‌دار نکنند

شورای عالی صلح از بی‌نتیجه بودن مذاکرات زلمی خلیل‌زاد با نمایندگان طالبان انتقاد کرده و از دو طرف می‌خواهد هرچه زودتر به این مذاکرات‌شان پایان دهند و گروه طالبان برای آغاز مذاکرات مستقیم با حکومت حاضر شود.

سید احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح امروز در یک نشست خبری با اشاره به مذاکرات نمایندگان امریکا و طالبان گفت: «هر نشست که نتیجه ملموس در قبال نداشته باشد و ادامه پیدا کند بی‌معنی است.»

آقای طاهری از نمایندگان امریکا و طالبان خواست بیش از این مذاکرات‌شان را دوام‌دار نکنند تا مردم افغانستان شاهد صلح باشند.

وی تصریح کرد: «هر کشوری که در زمینه هماهنگی و تسریع بخشیدن پروسه صلح گام بر می‌دارد و نشست‌های صلح را برگزار می‌کنند باید در این نشست‌ها فضای اعتماد‌سازی ایجاد شود اگر چنین چیز نمی‌شود، بی‌نتیجه می‌باشد و ادامه این نشست‌ها درست نیست.»

به گفته او، در صورتی آغاز مذاکرات مستقیم حکومت و طالبان، شورای عالی صلح آماده است محل و تسهیلات آن را در هرجای که رهبری تحریک طالبان بخواهد، فراهم کند.

سخنگوی شورای عالی صلح سفرعمرداوودزی رییس دبیر خانه شورای عالی صلح و نماینده ویژه رییس جمهور در امور اجماع منطقه‌ی برای صلح به پاکستان را پر دست‌آورد خواند.

آقای طاهری افزود نقش کشورهای منطقه و همسایه افغانستان در پروسه صلح مهم است و آقای داوودزی در آینده نزدیک به چین و پس از آن به ایران و سایر کشورهای منطقه سفرخواهد کرد.

وی هدف این سفرها را هماهنگ‌سازی و منسجم‌سازی کارهای ابتکاری کشورهای امریکا، ایران، روسیه و پاکستان در پروسه صلح عنوان کرد.

او می‌افزاید: «امریکا، ایران، روسیه، پاکستان و هندوستان با این که ابتکارات در پروسه صلح افغانستان داشتند اما هرگز بین‌هم هماهنگی نمی‌کنند، هماهنگ‌سازی این ابتکارات مسوولیت افغانستان است. در صورتی این ابتکارات منسجم و هماهنگ نشود معنی ندارد.»

شورای عالی صلح در حالی از دوام‌دار شدن مذاکرات نمایندگان امریکا و طالبان انتقاد می‌کند که روز گذشته نمایندگان دوطرف برای چهارمین بار در دوحه پایتخت قطر دیدار کردند.

پیش از این طالبان از تعویق مذاکرات صلح به امریکا هشدار داده بود. این گروه گفته بود در صورتی که امریکا، خروج نیروهای خارجی از افغانستان را در مذاکرات صلح موضوع مورد بحث قرار ندهد مذاکرات را به تعویق می‌اندازد.