بادغیس؛ نبرد سخت نیروهای ارتش در نبود حمایت هوایی

بر خلاف سال‌های گذشته، زمستان امسال فصل دشواری برای نیروهای دولتی در ولایت بادغیس در شمال غرب کشور، دشوار به نظر میرسد. در فصل سرما، طالبان مسلح موج تازه‌ی از حملات شان را بالای نیروهای دولتی در حومه شهر قلعه‌نو، مرکز ولایت بادغیس و ولسوالی‌های آب کمری و قادس آغاز کرده اند.

هر چند نیروهای دولتی تا آخرین مرمی در مقابل حملات سنگین طالبان می‌جنگند، اما به گفته‌ی اعضای شورای ولایتی بادغیس، پشتیبانی هوایی از این نیروها کمتر صورت می‌گیرد.

عبدالعزیز بیگ، رییس شورای ولایتی بادغیس به پارت گپ، گفت که بارها دیده شده است که نیروهای امنیتی و دفاعی در بادغیس، با آخرین توان شان در مقابل حملات سنگین طالبان جنگیده‌اند، اما کمک هوایی صورت نگرفته است.

او از حملات اخیر طالبان برمراکز نیروهای دولتی در ولسوالی‌های آب کمری و قادس یاد می‌کند، که به گفته‌ی او، تا صبح نیروهای دولتی جنگ کردند و تلفات سنگین دادند.

تاکتیک جنگی طالبان در بادغیس طوری است که افراد این گروه به صورت گروهی به مراکز پولیس حمله می‌کنند و با بهره گیری از پیشرفته‌ترین سلاح‌های «دید در شب»، نخست سرباز پهره‌دار را هدف می‌دهند و سپس به پوسته‌های امنیتی هجوم می آورند.
دستیبابی طالبان مسلح به سلاح‌های پیشرفته، تلفات نیروهای دولتی را افزایش داده است.

طالبان تلاش دارند جغرافیایی بیشتری را تحت کنترل خود دربیاورند. عبدالله افضلی، معاون شورای ولایتی بادغیس به پارت گپ، گفت که تهدیدات بلند امنیتی در تمامی ولسوالی‌های این ولایت وجود دارد و حکومت تنها در چند کیلومتری ساختمان برخی از ولسوالی‌ها حاکمیت دارد.

صفیه ایماق، نماینده مردم بادغیس در مجلس نمایندگان از حکومت می‌خواهد که افزون بر تمویل و تجهیز نیروهای دولتی، از نیروهای زمینی پیشتیبانی هوایی نیز صورت بگیرد.
گفته می‌شود که شمار نیروهای دولتی در ولایت بادغیس به تناسب حضور سنگین طالبان مسلح کم است.

هر چند که فرمانده نیروهای حمایت قاطع در غرب کشور در سفرش به ولایت بادغیس بر افزایش حملات هوایی بر مواضع طالبان تعهد سپرده بود، اما به گفته‌ی اعضای شورای ولایتی بادغیس، تاکنون این وعده عملی نشده است.

جمشید شهابی، سخنگوی والی بادغیس در صحبت با پارت گپ، عملیات‌های هوایی را در راستای سرکوب طالبان مسلح اثر گذار می‌داند و از قول اردوی ۲۰۷ ظفر و نیروهای خارجی می‌خواهد که عملیات‌های هوایی راه اندازی کنند.

هر زمانی که بحث گفت‌وگوهای صلح بلند می‌شود، طالبان مسلح نیز حملات شان را در ولایت‌های ناامن هم چون بادغیس افزایش می‌دهند. قادر کامل، آگاه سیاسی به پارت گپ، گفت که طالبان می‌خواهند که با افزایش حملات افزون بر قدرت نمایی، از امریکا در روند مذاکرات باج بگیرند.