بیش از ۱۰۰ هزار مهاجر افغان طی ۶ ماه از ایران و پاکستان اخراج شده‌اند

سازمان جهانی مهاجرت اعلام کرده که در شش ماه گذشته بیش از ۱۰۰ هزار پناهجوی افغان از کشورهای ایران و پاکستان اخراج شده‌اند.

این سازمان امروز (پنجشنبه، ۳۰ جوزا) با نشر گزارش تازه‌ خود به‌بهانه روز جهانی پناهنده، اعلام کرد که از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون بیش از ۱۱۰ هزار افغان‌ از ایران و حدود دو هزار و ۲۲۵ افغان دیگر از پاکستان اخراج شده‌اند.

بربنیاد آمار سازمان جهانی مهاجرت در شش ماه گذشته بیش از ۸۵ هزار نفر از ایران، نزدیک به ۸ هزار نفر از پاکستان و بیش از ۸۰۰ افغان مهاجر از کشورهای اروپایی به افغانستان برگشته‌اند.

وزارت امور مهاجرین نیز پیش‌تر اعلام کرده‌بود که در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ میلادی و پس از تشدید تحریم‌های امریکا بر ایران، حدود ۲۰۰ هزار مهاجر افغان از ایران به کشور برگشته‌اند. این وزارت گفته‌بود که صدهزار نفر از آنان به‌گونه «اجباری» از ایران اخراج شده‌اند.

آمادگی دولت برای رسیدگی به مهاجران بازگشتی
در همین حال، عبدالله عبدالله؛ رییس اجرایی کشور از آمادگی رسیدگی به وضعیت برگشت کننده‌ها و بی‌جا‌شده‌های داخلی خبر می‌دهد.

آقای عبدالله که امروز در نشستی به مناسب روز جهانی «پناهنده» در کابل صحبت می‌کرد، گفت که چالش‌هایی در زمینه رسیدگی به برگشت‌کننده‌ها وجود دارد؛ اما با آن‌هم پیشرفت‌هایی در این بخش صورت گرفته‌است. به‌گفته‌ او کمک‌های بین‌المللی برای این طبقه از جامعه افغانستان در حد زیادی صورت گرفته؛ اما مشکلات در گمرک‌ها و کاغذپرانی در ادارات، از چالش‌های این روند است که هنوزهم وجود دارد.

او گفت که حل این چالش‌ها و تبدیل‌کردن آن به فرصت‌ از مسؤولیت‌های عمده حکومت است که به آن عمل می‌کند.

عبدالله: پاکستان رفتار انسانی‌تری با مهاجرین داشته‌است
رییس اجرایی از میزبانی ۴۰ ساله‌ دو کشور همسایه افغانستان (ایران و پاکستان) از پناهجویان افغان، قدردانی کرد و گفت که کشور پاکستان روش «انسانی‌تری» در برابر این مهاجران داشته‌است.

براساس آمار وزارت امور مهاجرین، از سال ۲۰۰۲ به این‌سو حدود ۴٫۵ میلیون تن از پاکستان به کشور برگشته اند و حدود ۴٫۵ میلیون افغان دیگر هنوزهم در کشورهای ایران و پاکستان پناهنده‌اند. از این میان ۲٫۵ میلیون مهاجر در ایران و ۲ میلیون دیگر آن در پاکستان به‌سر می‌برند.

این در حالی است که سه روز قبل، نشست سالانه کشورهای ایران، افغانستان و پاکستان به‌منظور رسیدگی به وضعیت مهاجرین افغان، در اسلام‌آباد پاکستان برگزار شد و دیروز پایان یافت. در این نشست سه‌روزه با اشتراک وزیران امور مهاجرین افغانستان و پاکستان، معاون وزارت داخله ایران و نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، درباره روند اقامت مهاجران افغان در ایران و پاکستان و بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان از این دو کشور مذاکراتی صورت گرفت.

به‌گفته‌ مقام‌های وزارت مهاجرین، ایران و پاکستان پذیرفته‌اند که پس از این افغان‌ها رابه‌گونه اجباری از این دو کشور اخراج نکنند.