بیش از ۱۵ میلیون نفر در افغانستان در فقر پنج بُعدی به‌سر می‌برند – خبرگزاری پارت گپ

یافته های یک بررسی تازه وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که حدود ۵۱ درصد مردم کشور در فقر چند بُعدی به سر می ‌برند.
مصطفی مستور، وزیر اقتصاد امروز یکشنبه (۱۱ حمل) در یک نشست خبری گفت که در جریان یک سال گذشته، فقر در افغانستان از پنج بُعد مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.
او گفت افزود که در حالی که در بررسی، وضعیت مردم افغانستان در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ فقر کلی حدود ۵۴٫۵ درصد بود، اما با شاخص های فقر چند بعدی این رقم به ۵۱٫۷ درصد رسیده است. به‌گفته‌ی او عمر فقر در ولایت های مختلف افغانستان و حتی در ولسوالی ها فرق می کند.
وزیر اقتصاد می‌گوید که با آغاز روند بررسی فقر چند بعدی، جاهایی که بیشترین آسیب پذیری‌ها را دارند شناسایی شدند و با هماهنگی ادارات همسو تلاش بر این است تا با این معضل مبارزه شود. او افزود که افرادی که کمتر از ۴۰ درصد به خدمات عادی دسترسی دارند، در تحلیل «فقر چند بعدی» فقیر شمرده می‌شوند.
مصطفی مستور گفت: «در جریان این بررسی، معلوم شد که ۳۳ درصد از مردم فقیرخانواده‌هایی هستند که چهار فرزند دارند و ۶۱ درصد نیز از فامیل‌هایی هستند که بالاتر از ده عضو دارند. ۶۰ درصد فامیل های فقیر، یگانه نان آورشان بی سواد است و ۴۸ درصد از این خانواده‌ها شخص با سوادشان کمتر از ده سال سن دارد.»
به‌گفته‌ی او افزایش نفوس خانواده و داشتن یک نان آور با فقر ارتباط نزدیکی دارد.
آقای مستور گفت که در شهرها ۱۸ درصد و در روستاها ۶۱ درصد سطح فقر وجود دارد و حدود ۸۹ درصد جمعیت کوچی‌ها نیز در فقر چند بعدی به سر می برند. او ادامه داد که در این میان، برخی از ولایت‌ها اوضاع بهتری دارد، اما سطح فقر در ولسوالی‌ها بیشتر است.
او اضافه کرد که فقر چند بعدی در ولایات با درنظرداشت دسترسی مردم به خدمات متفاوت و غیرمتوازن است. به‌گفته‌ی او در کابل ۱۴٫۷ درصد، در بادغیس ۸۵ درصد و در نورستان ۸۰ درصد فقر چند بعدی وجود دارد اما که در داخل ولسوالی‌ها این رقم متفاوت‌تر است.
وزیر اقتصاد گفت: «از میان ۱۸ هدف انکشاف پایدار، هفت هدف آن با این بررسی ارتباط دارد و ما از آن استفاده کرده‌ایم. محو فقر، محو گرسنگی، زندگی صحت‌مند، معارف با کیفیت، دسترسی به آب آشامیدنی، دسترسی به انرژی پاک و کار مناسب، این اهداف را تشکیل می دهد.»
او تاکید کرد که این وزارت تلاش دارد تا این آمار و ارقام را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهد تا به ادارات همسو برای مبارزه با معضل فقر، مشوره‌های بهتر داده شود.
پیش از این اداره احصایه گفته بود که بیش از ۵۴ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر قرار دارند و درآمد ماهانه شان کمتر از ۲۵۰۰ افغانی است.