تمامی تلاش‌ها برای صلح توحید و متمرکز می‌شود – خبرگزاری پارت گپ

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور می‌گوید که حکومت تلاش دارد تمامی تلاش‌ها در راستای صلح را توحید کند و یک صدای واحد برای صلح ایجاد کند.

آقای عبدالله که امروز (یکشنبه ۱۱ حمل)  به مناسبت روز جهانی مبارزه با توبرکلوز در قصر سپیدار سخن می‌گفت، افزود که یکی از دلایل افزایش امراض نیز جنگ و نا امنی است. او گفت: «جنگ و ناامنی بباعث شده که موفقیت‌هایی را که باید در عرصه صحت می‌داشتیم، به‌دست نیاوردیم.»

رییس اجرایی همچنان هرگونه تلاش برای پایان دادن به جنگ و خشونت‌ها در کشور را می‌ستاید اما می‌گوید که نیاز است این تلاش‌ها متمرکز ساخته شود تا از همه‌ی مردم افغانستان نمایندگی کند.

عبدالله افزود: «در این شب و روز تلاش می‌شود که کوشش‌ها برای صلح توحید شود و یک مرجع واحد برای این کوشش‌ها ایجاد شود.»

هرچند او در مورد متمرکز سازی این تلاش‌ها چیزی نگفت اما روز گذشته عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری گفت که به‌زوی شورای مصلحتی برای صلح ایجاد می‌شود و در آن همه‌ی اقشار جامعه سهم خواهند داشت.

از سویی هم رییس جمهور غنی در دو روز گذشته با شماری از شخصیت‌ها و احزاب سیاسی دیدار کرده و ارگ ریاست جمهوری گفته است که محور این دیدارها را، صحبت در مورد پروسه صلح تشکیل می‌داد.

عبدالله عبدالله امروز با تاکید بر حفظ حقوق مردم در گفتگوها و توپارت گپ صلح گفت که مردم نمی‌خواهند به‌گذشته برگردند.

با آن‌که تلاش‌ها برای صلح روز به روز بیشتر می‌شود، گروه طالبان تا کنون نپذیرفته‌اند که با حکومت افغانستان وارد گفتگو شوند اما این گروه اعلام کرده که آماده‌اند با حکومت به‌مثابه‌ی یک جناح داخلی گفتگو کنند.