مذاکرات با طالبان به خوبی پیش می‌رود

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا گفته است که پس از ۱۸ سال جنگ در افغانستان مذاکرات با طالبان به «خوبی» به پیش می‌رود.

ترامپ در صفحه‌ی توییتر خود نوشته است: «جنگ ادامه دارد اما مردم افغانستان در وسط یک جنگ پایان ناپذیر، خواهان صلح هستند. ما به زودی شاهد خواهیم بود که آیا مذاکرات موفقانه خواهد بود یا خیر.»
پس از گفت‌وگوی شش روزه زلمی خلیل‌زاد با طالبان در قطر، این نخستین واکنش و خوشبینی دونالد ترامپ در مورد صلح افغانستان است.
این مذاکره شش روزه روز شنبه هفته جاری پایان یافت و زلمی خلیل‌زاد در صحبت با رسانه‌ها گفته که در این نشست چارچوب یک توپارت گپ صلح آماده شده اما جزییات آن را برون نداده است.
مذاکرات امریکا و طالبان در قطر پشت درهای بسته صورت گرفت و خلیل‌زاد گفته که در این مذاکره بر زمینه سازی یک نشست بین‌الافغانی تاکید کرده است اما جانب طالبان تا حال این موضوع را نپذیرفته اند.
با این حال نشست‌های خلیل‌زاد با طالبان با واکنش‌هایی در افغانستان رو‌به‌رو شده است. رییس جمهور غنی روز گذشته با اشاره به این گفت‌وگوها گفت که صلح پشت دروازههای بسته توسط یک اقلیت به نتیجه نمی‌رسد و تاکید کرد که مردم افغانستان صلح گذرا نمی‌خواهند.
از طرفی هم طالبان گفته‌اند که با خلیل‌زاد در مورد خروج نظامیان خارجی از افغانستان صحبت کرده‌اند و به پیشرفت‌هایی خوبی دست یافته‌اند؛ موضوعی که همواره از سوی برخی مقام‌های امریکایی رد شده است.
سنای امریکا نیز روز گذشته باقی ماندن نظامیان امریکایی در افغانستان را مهم خواندند. رییس سنا گفت که برای مقابله با «تهدید جدی» گروه‌های تروریستی، نیاز است تا سربازان امریکایی کماکان در افغانستان و سوریه باقی بمانند.