مذاکرات طالبان و امریکا در قطر متوقف شد – خبرگزاری پارت گپ

گروه طالبان اعلام کرده که مذاکرات آنان با نماینده‌های امریکایی در قطر شام روز چهارشنبه متوقف شده و قرار است روز شنبه دوباره از سر گرفته شود.

این نشست به‌صورت رسمی روز سه‌شنبه هفته جاری در شهر دوحه قطر آغاز شده بود و طالبان اعلام کرده بودند که در آن روی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و متضرر نشدن دیگر کشورها از افغانستان بحث می‌کنند.

اکنون، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان می‌گوید که تیم‌های مذاکراتی تا چاشت روز گذشته روی خروج نیروهای امریکایی بحث‌های «عمیق» داشته‌اند و از چاشت تا شام روی متضرر نشدن دیگر کشورها از خاک افغانستان بحث کرده‌اند.

مجاهد در صفحه‌ی توییترش همچنان افزوده که این تیم‌ها امروز و فردا در بین خود مشوره می‌کنند و قرار است روز شنبه دوباره مذاکرات میان طالبان و امریکا آغاز شود.

از طرفی هم او گفته که ملا عبدالغنی برادر، مسوول دفتر قطر و معاون سیاسی گروه طالبان که در تیم مذاکراتی آن‌ها نیز شامل است، با برخی مقام‌های قطر و امریکایی به‌صورت جداگانه دیدار کرده است. به گفته‌ی مجاهد، ملا برادر معاون نخست وزیر، وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی قطر و همچنان با اسکات میلر فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان و زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان دیدارهایی داشته است.

با این حال تا کنون معلوم نیست که پس این نماینده‌های امریکا و طالبان روز شنبه و پس از آن روی آتش‌بس و گفت‌وگوهای مستقیم صحبت می‌کنند یا خیر.