ناامیدی مجلس از آغاز مذاکرات مستقیم حکومت و طالبان

به دنبال لغو نشست‌های اخیر نمایندگان امریکا و طالبان، اعضای مجلس نمایندگان می‌گویند، امیدواری‌های که در مورد آغاز مذاکرات مستقیم نمایندگان حکومت وطالبان در میان مردم شکل گرفته بود، دوباره به یاس و ناامیدی مبدل شده است.

عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان در نشست امروز مجلس گفت، امیدواری‌های که درپی مذاکرات زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان و کشورهای دیگر با نمایندگان طالبان در میان مردم شکل گرفته بود، متاسفانه به یاس و ناامیدی مبدل شده است.

آقای ابراهیمی افزود، در این اواخر طالبان برای امتیازگیری یک سلسله عملیات را راه‌اندازی کرده که پیوسته از مردم قربانی می‌گیرد.

وی تصریح کرد: «حکومت در رابطه به تشدید عملیات بالای سنگرهای مهم مخالفین باید برنامه‌های وسیع خود را داشته باشد، زیرا تا زمانی که از موضع قدرت با طالبان برخورد نشود، صلح به تضرع در کشور تامین نمی‌شود.»

فاطمه عزیز، نماینده مردم قندوز گفت، هم‌زمان با مذاکرات صلح روزانه صدها تن از نیروهای امنیتی و دفاعی در میدان‌های جنگ کشته می‌شوند.

این عضو مجلس می‌افزاید: «روزانه و هفته‌وار، ما صدها تن از جوانان خود را در میدان‌های جنگ از دست می‌دهیم، از طرف دیگر ما مصروف یک معمای نامعلوم بنام مذاکرات صلح هستیم.»

به گفته او، اگر امریکا و کشورهای همسایه می‌خواهند جنگ در کشور پایان یابد، اول باید آتش بس را به مخالفان مسلح پیشنهاد کنند تا ما شاهد کشتار سربازان نیروهای امنیتی نباشیم.

در همین حال صالح محمد سلجوقی، نماینده مردم هرات گفت، نشست‌های ابوظبی، دوحه، ایران و مسکو نتوانست زمینه گفت‌وگوهای مستقیم حکومت و طالبان را فراهم کند.

آقای سلجوقی افزود، لغو نشست جده و دوحه ازسوی طالبان، بیانگر عدم انگیزه طرف‌های گفت‌وگو کننده است که باعث ناامیدی در میان مردم شده است.

به گفته او، هر گونه نشست که از سوی امریکا، کشورهای همسایه و منطقه در غیاب نمایندگان دولت منتخب افغانستان دایر می‌گردد باید توقف داده شود.

وی می‌افزاید: «نشست‌های اخیرنمایندگان امریکا و سایر کشورها با نمایندگان طالبان منجر به مشروعیت زدایی دولت منتخب افغانستان تاحدی در عرصه جامعه بین‌المللی گردیده و نوعی قهرمان‌سازی دراماتیک هراس افگنی را در منطقه ایجاد کرده است. »

به باور این عضو مجلس، ادامه دیدار کشورهای همسایه و منطقه با مخالفین مسلح دولت، بدون حضور نماینده دولت هشداری برای تضعیف روابط دیپلماتیک میان افغانستان و کشورهای ملاقات کننده است.

در همین حال عبدالستار درزابی، نماینده مردم فاریاب گفت، مردم منتظر ختم جنگ و خون‌ریزی در کشوراند. آقای درزابی افزود، هر نوع معاملات سیاسی پنهانی در مورد صلح از سوی کشورهای دیگر برای مردم پذیرفتنی نیست و در برابر آن می‌ایستند.

ناامیدی‌ها در مورد آغاز مذاکرات مستقیم حکومت و طالبان در حالی از سوی اعضای مجلس مطرح می‌شود که در هفته‌های گذشته دو نشست نمایندگان امریکا و طالبان که قرار بود در شهر جده عربستان سعودی و دوحه پاتیخت قطر برگزار شود از سوی طالبان لغو شد.

در ماه‌های گذشته تلاش‌های صلح به گونه کم‌سابقه از سوی حکومت و امریکا شدت گرفته تا جای که نمایندگان طالبان تاکنون سه بار به گونه رسمی با زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان دیدار کرده‌اند.

همزمان با این، کشورهای چون پاکستان، ایران و کشورهای عربی که به حمایت و تجهیز از طالبان متهم‌اند نیز با نمایندگان این گروه دیدار کرده‌اند.

مجلس نمایندگان دیدار مقام‌های پاکستانی و ایرانی رابا نمایندگان طالبان آن‌هم در غیاب نماینده حکومت مشروعیت بخشیدن به این گروه و تضعیف موضع حکومت عنوان می‌کند، اما شورای عالی صلح می‌گوید چنین دیدارها نقش تسهیل کننده در پروسه صلح را دارد و مذاکره با طالبان تنها از صلاحیت‌های حکومت افغانستان است.