هیچ‌کس قادر نیست صلح را بر ما تحمیل کند – خبرگزاری پارت گپ

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور می‌گوید که صلحی که دوام‌دار نباشد پذیرفتنی نیست و کسی نمی‌تواند آن را بالای افغانستان تحمیل کند.

رییس جمهور غنی که امروز در نشست اجماع ملی زنان صحبت می‌کرد افزود که  تصمیم صلح در دست افغان‌هاست و مالکیت این پروسه نیز باید در دست افغان‌ها باشد.

او با تاکید بر نقش زنان در روند صلح افزود که زنان موضع واضح در مورد صلح دارند و آن این است که «صلح می‌خواهیم» اما به قیمت رفتن به گذشته نه. او گفت: «صدای ملت را یک اقلیت محدود بلند کرده نمی‌تواند. ما باید در زبان و عمل به آنان بگوییم که حدود صلح را افغان‌ها تعیین می‌کنند.»

غنی افزود که جنگ شجاعت، همت و تدبیر نیست بلکه یک حلقه خبیثه است و هرکس می‌تواند آن‌را دوام بدهد اما جرات اخلاقی، ملی، و دینی این است که در آوردن حلقه نجیبه «صلح» تلاش شود.

رییس جمهور تاکید می‌کند که پیام او به همسایه‌ها و جامعه جهانی واضح است که «صلح می‌خواهیم». او می‌گوید که همکاری برای صلح به نفع منطقه و جهان است.

این در حالی است که پنجمین نشست مذاکراتی امریکا و طالبان روز گذشته متوقف شد  قرار است روز شنبه دوباره آغاز شود. گروه طالبان تا کنون حاضر به مذاکره با افغانستان نشده اند اما زلمی خلیل‌زاد، هیئت امریکایی در مذاکرات قطر گفته که در مورد این موضوع نیز با طالبان بحث کرده است.

با این حال قرار است لویه جرگه مشورتی برای صلح نیز در اواخر ماه جاری برگزار شود و بیش از دو هزار تن در این لویه جرگه شرکت خواهند کرد.