وزارت تحصیلات عالی سیستم آموزشی آنلاین را ایجاد می‌کند – خبرگزاری پارت گپ

وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که برنامه‌ی را به اتمام رسانده که بر بنیاد آن دانشجویان کشور می‌توانند به دانشگاه‌های خارجی وصل شوند و برنامه‌های آموزشی را فرا گیرند.

محمد فیصل امین، سخنگوی این وزارت،‌ امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که روش آموزشی آنلاین به زودی با شعار «علم توانایی است» فعال می‌شود و زیر نام «افغان ایکس» فعالیت خواهد کرد.

آقای امین افزود: «اولین سیستم آموزش آنلاین افغانستان (AfghanX) در شبکه انترنت با کورس‌های آنلاین (Massive Open Online Courses)  تحت برنامه آموزش الکترونیکی وزارت تحصیلات عالی آماده شده و عملاً مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.»

به گفته‌ی سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، با استفاده از این سیستم، متقاضیان می‌توانند از طریق انترنت بدون محدودیت زمانی و مکانی در همه جا و همه وقت با داشتن امکانات ابتدایی مثل موبایل و لپتاپ به کورس‌های تحصیلی (MOOC) دانشگاه‌های معتبر افغانستان و جهان دسترسی داشته باشند.

او همچنان در مورد اعزام دانشجویان به خارج از کشور گفت که در سال جاری، ۴۸۵ تن در مقطع لیسانس، ۸۷۴ تن در مقطع ماستری و ۱۹۲ تن دیگر در مقطع دکترا، به ۴۱ دانشگاه خارجی فرستاده شده‌اند.

فیصل امین افزود که ۴۳ برنامه ماستری و ۳ برنامه دکترا در دانشگاه‌های دولتی و ۳۲ برنامه ماستری در دانشگاه‌های خصوصی، راه‌اندازی شده و وزارت تحصیلات عالی برای ایجاد ۱۱ برنامه ماستری دیگر به کمک بانک جهانی تا سال ۱۴۰۲ در دانشگاه‌های دولتی تلاش می‌کند.

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی در مورد توزیع دیپلوم به فارغان موسسات تحصیلات عالی خصوصی گفت که تاکنون برای ۱۶ نهاد تحصیلی خصوصی ۱۸۸۲۱ قطعه دیپلوم توزیع شده و روند توزیع دیپلوم به متباقی نهادها نیز جریان دارد.

براساس آمار وزارت تحصیلات عالی در حال حاضر بیشتر از ۳۵۰ هزار دانشجو که ۲۷ درصد آن بانوان اند، در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی کشور در حال تحصیل اند که این آمار در مقایسه با سال‌های پیش افزایش یافته است.