پس از آغاز گفتگوهای صلح کنترول حکومت بر خاک کشور کاهش یافته

روزنامه امریکایی «گلف تودی» گزارش داده که با وجود افزایش شمار حملات هوایی نیروهای امریکایی بر مواضع مخالفان مسلح در افغانستان، دولت کابل به تدریج در حال از دست دادن وسعت کنترول خود بر خاک این کشور است.
بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارشی گفته بود که دولت افغانستان در ماه اکتوبر سال گذشته به ۵۳ درصد خاکش کنترول داشته است.
گلف تودی افزوده که در ماه اکتوبر سال گذشته تنها ۵۳ درصد از ۴۰۷ منطقه مختلف افغانستان تحت کنترول دولت قرار داشت؛ در حالی که به اعتقاد کارشناسان این میزان هم اکنون بسیار کاهش یافته است.
از سوی دیگر بر اساس اطلاعاتی که از سوی ناتو در افغانستان تهیه شده حدود ۶۴ درصد از ساکنان کشور در همان تاریخ در مناطقی زندگی می کردند که تحت کنترول دولت قرار داشت در حالی که این آمار در مقایسه با سه ماه نخست سال پیش از آن نزدیک به ۳ درصد کاهش را نشان می دهد.
وزارت دفاع آمریکا، در واکنش به گزارش منتشر شده از سوی بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان بر اولویت اصلی خود، تمرکز بر هدف ترسیم شده از سوی کاخ سفید مبنی بر پایان دادن به جنگ در افغانستان تاکید کرده است.
به نقل از گلف، مسوولان پنتاگون در این خصوص به گفت‌وگو و مذاکره با گروه طالبان اشاره کرده اند که عملا از تابستان سال گذشته به صورت مستقیم و رو در رو صورت گرفته است. در تازه‌ترین دور این مذاکرات که شش روز در قطر به طول انجامید زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، از دستیابی به توپارت گپ‌هایی میان دو طرف خبر داد.