کمیسیون انتخابات اتهام‌ها مبنی بر وجود فساد مالی و اخلاقی در این کمیسیون را رد کرد

کمیسیون مستقل انتخابات با رد اتهام‌های نهاد تیفا مبنی بر وجود فساد در این کمیسیون، از نهادها عدلی خواست که این نهاد را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.
تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان روز پنجشنبه اعلام کرد که فساد مالی، انتخاباتی و فساد اخلاقی در کمیسیون مستقل انتخابات به اوج رسیده که تاخیر در اعلام نتایج ایتدایی نیز به همین دلیل است. این نهاد تمامی کارکردهای کمیسیون انتخابات در رابطه به انتخابات پارلمانی را پرسش بر انگیز عنوان کرد.
اکنون کمیسیون انتخابات با رد این اعلامیه‌ی تیفا می‌گوید که هیچ سند و مدرکی در این مورد وجود ندارد و برخی نهاد‌ها به هدف «شهرت طلبی»، به روندهای ملی صدمه می‌زنند.
در اعلامیه‌ی این کمیسیون که امروز، ۲۲ جدی نشر شد آمده است: «برخی از نهادها بدون درک مسوولیت‌های وظیفوی و بدون اینکه در مورد موضوعات که به خورد مردم می دهند تحقیق لازم را انجام داده و گزارش‌های شان را مؤثق سازند، بدون داشتن اسناد و مدارک، صرف برای شهرت طلبی و اخذ حمایت‌های مالی و بدست آوردن پروژه های مقطعی گزارش های بی اساس و بی‌مدرک را پخش و نشر می نمایند.»
کمیسیون انتخابات چالش‌های انتخاباتی در روز انتخابات را پذیرفته و آن را ناشی از تصمیم ناوقت احزاب سیاسی در رابطه به استفاده دستگاه‌های بایومتریک خوانده است. این کمیسیون تاخیر در اعلام نتایج انتخابات را نیز به همین دلیل عنوان کرده است.
اعلامیه افزوده که کمیسیون انتخابات از نهادهای مربوط به انتخابات خواسته تا در صورت یافتن اسناد ومدارک علیه کارکنان کمیسیون و آنانی‌که روند انتخابات را به چالش می‌کشانند، موضوع را با کمیسیون شریک سازند اما تیفا تا هنوز هیچ سندی را مبنی بر این‌که کارکنان کمیسیون انتخابات در هر سطح که مرتکب فساد مالی، انتخاباتی و یا اخلاقی شده باشند، به کمیسیون ارایه نکرده است.
کمیسیون مستقل انتخابات در این اعلامیه از نهادهای عدلی و قضایی خواسته که در رابطه به اتهامات «بی‌اساس» که از سوی تیفا وارد شده است، این نهاد را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.
انتخابات پارلمانی در ۳۲ ولایت کشور به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان برگزار شد و این انتخابات از سوی احزاب سیاسی، نهادهای ناظر انتخاباتی و نهادهای بین المللی پرتقلب و پرچالش‌ خوانده شد و این نهادها کمیسیون انتخابات را به ضعف مدیریتی متهم کردند.
قرار است کمیسیون مستقل انتخابات، انتخابات ریاست جمهوری را در ۲۹ سرطان سال آینده برگزار کند و در اعلامیه‌ی این کمیسیون آمده که برای برگزاری انتخابات پیش‌رو اصلاحاتی در کمیسیون خواهد آمد و بسته اصلاحی این کمیسیون در اخیر هفته جاری اعلام خواهد شد.